10 טיפים לאקוסטיקה לחדרים קטנים – חלק א’

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

10 טיפים לאקוסטיקה לחדרים קטנים

ישנם דברים רבים שאנחנו יכולים לעשות כדי לשפר את הסאונד בחדר, חלק מהנקודות שעליהם נדבר היום יכולות להיות שימושיות ביותר. אלה נקודות שצריך לקחת בחשבון לפני שבוחרים ומטפלים בחדר.

טיפ 1: גודל החדר

ברגע וקיבלנו החלטה לבנות חדר עבודה (Control Room), לא משנה עם מדובר במחסן, חדר מגורים או סתם משרד, אנחנו חייבים לחשוב על גודל החדר. רצוי שהחדר יהיה גדול ככל האפשר, לפחות בגודל 5×4 מטרים. עדיף להימנע מעבודה בחדר בצורת ריבוע, או חדר שיחס האורך לרוחב הוא 1X1.5. יחס של 1X1.4 זה בסדר, גם 1X1.6 זה בסדר, אם נשמור על יחס מידות נכון זה יעזור מאוד בטיפול התדרים הנמוכים בחדר.

טיפ 2: סימטריה

חשוב מאוד להקפיד על סימטריה לצדדים. חדרים שאינם סימטריים (לפחות בצד שבהם ממוקמים המוניטורים) יגרמו לכך שכל צד במוניטורים שלנו ישמע אחרת. טיפול בנושא הזה יכול להשפיע דרמטית על הסאונד של החדר שלנו. אם אין ברירה, ואנחנו חייבים לעבוד בחדר א-סימטרי. צריך לבדוק את האפשרות של העברת המוניטורים לצד היותר סימטרי של החדר, מכיוון שזה האיזור החשוב ביותר בנוגע לעיצוב הדמיית סטריאו נכונה.

טיפ 3: מיקום המוניטורים

מבחינת מיקום המוניטורים, הם חייבים להיות ממוקמים באופן שווה לאוזני הטכנאי!!! משולש ההקשבה הקדמי צריך להיות שווה צלעות, כשאת המוניטורים יש לכוון בזוית של 30 מעלות מכיוון הקדימה לכיוון המאזין. נקודת המשולש צריכה להיות בערך 45 ס”מ מאחורי ראש הטכנאי. הצבת המוניטורים במקביל אל מול הקיר יגביר את התדרים הנמוכים בחדר באופן משמעותי. הנושא הזה קריטי במיוחד, משום שהרבה פעמים אנחנו יוצרים את בעיות הסאונד בחדר בעצמנו.

טיפ 4: מקום ישיבת הטכנאי בחדר.

מיקום הטכנאי בחדר ממוצע צריך להיות באיזור החצי הקדמי של החדר, רק שלא יהיה ממוקם בדיוק באמצע. הסטטיסטיקה אומרת ש- 33-42% הקדמיים של החדר נשמעים טוב יותר. המרחק המדויק מהקיר הקדמי נקבע ביחס למרחק מהקיר האחורי, כשהמרחק המומלץ בין הקיר האחורי לאוזני הטכנאי הוא כ-3 מ’ (בגלל ההחזרים מהקיר האחורי). בכל מיקרה מהקיר האחורי נשקפות עוד כמה בעיות, שבהן אפשר לטפל ע”י אקוסטיקה וטכניקות של לכידת בסים.

טיפ 5: כיוון שדה השמיעה

מוניטורים בעלי שני אלמנטים (2-way monitors) צריכים תמיד להיות במצב עמידה, כשהטוויטר ממוקם מעל הוופר. הסיבה לכך היא שלמוניטורים בעלי שני אלמנטים יש דפוס של פיזור הסאונד לרוחב ופחות בצורה אנכית. אם נמקם אותם בשכיבה, נגרום לביטולי פאזות באיזור הצלבת הסאונד. באופן אידאלי מוניטורים צריכים להיות ממוקמים על סטנדים מאחורי עמדת מסך המחשב או המיקסר, כדי למנוע החזרי סאונד מיותרים.

נתראה בפרק הבא 🙂

 

10 טיפים לאקוסטיקה לחדרים קטנים

השאירו תגובה

השארו מעודכנים וקבלו טיפים ומדריכים למייל